Fioletowe hale

Kiedy tak naprawdę w Tatrach zaczyna się wiosna? Z pewnością nie wtedy, gdy na turniach stopnieje śnieg. Nie doczekalibyśmy się jej takim sposobem w ogóle, ponieważ biały puch w wysokich partiach możemy zobaczyć nawet w czerwcu. Zwiastunem wiosny w Tatrach są popularne fioletowe kwiaty.

Powinniście już domyślić się, że oczywiście chodzi nam o krokusy. Inna nazwa tego delikatnego kwiatuszka to szafran spiski, są to kwiaty o sześciu płatkach korony, które charakterystycznie pojawiają się przed rozwojem liści.
Szafran spiski w naszym kraju jest pod ścisłą ochroną, to oznacza, że nawet poza granicami Tatrzańskiego Parku Narodowego nie można go zrywać. Kwiatuszki kwitną przez około 2-3 tygodni. Krokusy stały się symbolem Doliny Chochołowskiej i faktycznie w tym miejscu najłatwiej je odnaleźć. Jednak krokusy można ujrzeć także w wielu innych miejscach np. na polanach, występują one do wysokości 1600 m n. p. m.

Wile osób właśnie w kwietniu wyrusza na poszukiwanie i podziwianie tego tatrzańskiego symbolu. Najlepiej dowiadywać się o ich pojawieniu ze strony TPNu lub ze strony schroniska na Polanie Chochołowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>